Chateau de Frontiere

1 082

 

Pojďte se s námi podívat do Zámečku Chateau de Frontiere v Lednicko-Valtickém areálu, který má za sebou zajímavou minulost. Dnes slouží jako luxusní hotel s vybranou kuchyní, bazénem i bowlingem.

Hraniční Zámeček Chateau de Frontiere byl postaven mezi lety 1816–1827 Janem I. Josefem z Lichtenštejna. V těžkém období napoleonských válek, kdy se kompletně měnila tvář Evropy, dokázal financovat přestavbu panství do podoby harmonického stavebního a krajinářského komplexu.

Na místě zámečku dříve protékala řeka Dyje, která byla odkloněna, což bylo příčinou močálového podloží. Stavitel proto použil do základů stavby rošty a dubové piloty. Zámeček svému majiteli sloužil jako lovecké a odpočinkové sídlo. Za Lichtenštejnova vladařského působení vývoj Lednického zámeckého parku vzkvétal.

Zámeček se nachází na území Lednicko– Valtického areálu, na západním břehu Hlohoveckého rybníka, mezi obcemi Hlohovec a Lednice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky a také se nalézá v Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. I dnes, stejně jako před bezmála dvěma sty lety, je možné obdivovat původní klenby, interiérové výmalby salonků a haly v druhém nadzemním podlaží, mramorovou dlažbu, fasády a kamenné reliéfy zapuštěné do hlavních obvodových zdí. Nápis na průčelí zámečku „Zwischen Österreich und Mähren“ je připomínku toho, že hranice mezi Rakouskem a Moravou procházela středem zámku.

V současné době je Hlohovecký Zámeček / Chateau de Frontiere v rukou soukromého majitele. Na přelomu let 2017 a 2018 prošel díky masivní investici nového majitele a pod dohledem Národního památkového ústavu rozsáhlou rekonstrukcí. Ta se netýkala jen historické budovy, ale i dalších objektů, okolní zeleně a areálu vůbec.


Nově zde naleznete luxusní restauraci ESSENS, která nabízí zážitkovou gastronomii pod vedením výjimečného šéfkuchaře Davida Viktorina a celého teamu prvotřídních kuchařů. Nachází se přímo v klasicistní budově zámečku, stejně jako snadné přilehlý vinný sklep s možností degustace nejen moravských vín. Ze Zámečku se nabízí i kouzelný pohled na rybník. To oceňují hosté zejména v teplém počasí na venkovní zahrádce, kde se také každý den podávají rozmanité chutné pokrmy a nápoje.

V areálu je možné zahrát si bowling, a to v další budově s názvem Café Chaplin. Zde se také nachází plně
vybavená konferenční místnost. Prostranství před touto budovou vyplňuje vyhřívaný krytý bazén, prostor k relaxaci s lehátky a zahrádkou k posezení. Opodál stojící čtyřhvězdičkový hotel nabízí 27 zcela nově vybavených komfortních pokojů. Některé z nich disponují úchvatným výhledem na romanticky nasvícený noční Zámeček. Ten je také proto vyhledávaným místem pro svatebčany a různé
typy oslav.

Oblast Pálavy, kde se Zámeček nachází, je turisticky velmi zajímavým a vyhledávaným regionem pro návštěvníky, a to nejen těmi, kteří využívají velké množství okolních cyklostezek vedoucích okolními vinohrady. Za zmínku stojí nedaleký zámek Lednice, který je národní kulturní památkou, nebo město Valtice, které jsou významnou vinařskou obcí. Celý Lednicko- valtický areál je jednoduše pohádkově krásným krajem, do něhož se mnozí velmi rádi opakovaně vracejí.


www.chateaudefrontiere.com