Jak chutná Rakousko – Korutany

Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. To je další důvod, proč jsou Korutany jako lyžařská destinace stále oblíbenější, a to především u rodin s dětmi. Prosluněné svahy v kombinaci s pořádnou dávkou jižanské pohostinnosti a kulinářskou tečkou v podobě korutanské alpskojadranské kuchyně vytvářejí dokonalou zimní dovolenou.

2 142

Samozřejmě, že je možné vydatný sluneční svit zachytit i v číslech. Korutanské lyžařské oblasti v zimních měsících zaznamenávají o 100 hodin slunečního svitu více než destinace ležící na sever od hlavního alpského hřebene. Sluneční svit se měří na zimních slunečních hodinách v Nassfeldu přímo u horní stanice lanovky. Korutany jsou v zimě největší prosluněná terasa Alp – je to jedinečný dárek od matky přírody! 

Jet s lyžemi na nohách po celý den vstříc slunci – to zažijete například při lyžařské výzvě Stella Ronda na Gerlitzen Alpe v srdci Korutan. V další lyžařské oblasti Turracher Höhe hostům na slunečných místech na sjezdovce podává nápoje komorník. Navíc je na mnoha korutanských chatách zdarma k dispozici opalovací mléko s ochranným faktorem. Když si budete opravdu chtít vychutnat sluneční paprsky na sjezdovce, neměli byste v žádném případě zmeškat Early Morning Skiing. Ve vybraných termínech začíná v areálech Goldeck (březen 2018) a Turrach den na lyžích už v půl sedmé ráno. Je to požitek, projíždět v malé skupině první stopy ve sněhu. Při „lyžování před devátou“ (Ski vor 9) v Bad Kleinkirchheimu vás dokonce bude doprovázet olympijský vítěz Franz Klammer. A když už mluvíme o Bad Kleinkirchheimu: 13. a 14. ledna 2018 se tu konal jeden ze závodů světového poháru v alpském lyžování. Nejlepší lyžařky světa si změřily síly ve sjezdu a super G. 

Daleko od masového turismu korutanské TOP lyžařské oblasti panují ideální podmínky pro pohodovou zimní dovolenou na sjezdovkách i mimo ně. Provozovatelé vleků se soustředí především na bezpečnost, pohodlí a zasněžení. Moderní a pohodlné lanovky s vyhřívanými sedačkami najdete v Nassfeldu nebo na vrcholu Gerlitzen, náročné sjezdy v Turrachu a na Katschbergu. Nejvýše položené lyžařské areály Korutan, ledovec Mölltal/Ankogel a lyžařská oblast Grossglockner/Heiligenblut uprostřed třítisícovek také zaručují zábavu na sněhu až do jara. Menší korutanské areály Lavanttal a pohoří Nockberge se díky svým přehledným sjezdovkám hodí pro rodinnou dovolenou.

„Jeden za všechny“ – to platí v Korutanech s TopSkiPasem. Je to univerzální klíč ke všem korutanským a východotyrolským lyžařským areálům. Paralelně k němu jsou k dispozici regionální skipasy s mnoha atraktivními službami v ceně. Je to například kombinovaný vstup do termálních lázní v Bad Kleinkirchheimu nebo rodinné týdny „Ski for free“, které velkým i malým lyžařům umožňují prosluněné zimní zážitky. V závislosti na regionu jsou k dispozici programy „Ski surprise“, akce „Sněhová vločka“, děti za 1 euro / den lyžování, sněhulácká permanentka nebo „děti zdarma“.


Sluncem zalité zimní wellness

 

Dobrý doplněk ke slunci a lyžování je zimní wellness. Obzvlášť intenzivně pocítíte hřejivé zimní slunce za prosklenými plochami jezerních saun a v koupelích u jezer Millstätter See a Wörthersee. Jen v plavkách si pod širým nebem můžete vychutnat zimní slunce při návštěvě termálních lázní ve Warmbad-Villach a obou termálních lázní v Bad Kleinkirchheimu, St. Kathrein a Römerbad. Když už mluvíme o termálních lázních St. Kathrein, v září 2017 byly znovu otevřeny po rozsáhlé rekonstrukci. Najdete v nich největší vodní plochu a nejdelší zábavní skluzavku všech korutanských termálů, ale i prostorný saunový areál a prostor pro masáže a kosmetiku. U zimního wellness nesmíme zapomenout ani na vyhřívaná hotelová koupaliště u jezer Millstätter See, Wörthersee a Turracher See.

I ta nejkrásnější zima jednou musí skončit. V Korutanech ale předtím dojde k jedné zajímavosti. Během tání sněhu v lázních Warmbad ve Villachu vyvěrá termální pramen Maibachl. Poblíž hlavního pramene se vytvořila dvě jezírka, kde se můžete vykoupat v termální vodě o teplotě až 28 °C. Voda má léčivé účinky při kardiovaskulárních onemocněních a osteoporóze. V roce 2005 byl Maibachl prohlášen za přírodní památku. 

Slunce, pláž a kempování si většinou spojujeme s létem. V Korutanech tuto zábavu najdete ale i v zimě. Nabídka 18 zimních kempů určitě nadchne milovníky kempování, kteří lační po slunci!


 

10 tipů pro zimní dovolenou v Korutanech

 

1 – Lyžování
Nezáleží na tom, zda jste začátečníci, věční začátečníci nebo zkušení lyžaři – pokud se rozhodnete lyžovat v Korutanech, přijdete si zde opravdu na své. 30 lyžařských středisek v Korutanech a Východním Tyrolsku s více než 800 kilometry zasněžených a dobře upravených sjezdovek vám zaručí velkou rozmanitost. To vše navíc s jediným skipasem s názvem TopSkiPass. O nezapomenutelné chvíle na sněhu se v závislosti na chuti, náladě a náročnosti postarají vysokohorské sjezdovky ležící obklopené třítisícovými vrcholy Alp, ale i široké a pohodlné svahy pro rodiny s dětmi nebo sjezdovky s boulemi a halfpipes. Zapomenout nesmíte ani na netknuté svahy, které představují ideální terén pro milovníky hlubokého sněhu a freeride.

2 – Skialpové túry
Novinkou zimní sezóny v Korutanech je nockbergský trail, který spojuje pět lyžařských oblastí Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Hodí se pro pohodové příznivce skialpinismu, kteří už mají dostatek zkušeností a dobrou kondici, ale nechtějí mít na trailu vysokohorské úseky. Na každou etapu si naplánujte až šest hodin chůze. Protože jsou zde částečně k dispozici vleky a lanovky, můžete na každé etapě ušetřit několik výškových metrů. Zvláštností je také, že na nockbergském trailu na rozdíl od jiných vícedenních skialpových túr nenocujete na matracích na zemi, ale v kvalitních (wellness) hotelech s výtečnou alpsko-jadranskou kuchyní.

3 – Bruslení na zamrzlých jezerech
Povrch některých korutanských jezer v zimě zamrzne a stane se z nich zrcadlově hladké kluziště pod širým nebem, na kterém se to hemží bruslaři, hráči hokeje a curlingu. V nejjižnější rakouské spolkové zemi se také nachází největší zamrzlá plocha s přírodním ledem v Evropě, na které se na přelomu letošního ledna a února již potřicáté konal tak zvaný Holandský okruh 11 měst. Při něm změřilo síly přes 4000 holandských rychlobruslařů, přičemž královská disciplína měří dokonce přes 200 kilometrů.

4 – Poznejte místní zvyky
Po celé zemi najdete mnoho možností, jak se naladit na Vánoce, třeba na vánočních trzích a adventních akcích u jezer, ve městech i na horách. Katschbergská adventní cesta je výjimečná událost, která se inspiruje původní
podobou oslav Vánoc. Na zimní procházce daleko od kýče a konzumu půjdete od jedné pečlivě připravené zastávky ke druhé, přičemž každá z nich se věnuje jinému vánočnímu tématu. Romantikům se bude líbit „advent nad oblaky“ na rozhledně Pyramidenkogel a v bistru Kap 4613 u jezera Millstätter See. Zvláštností v kalendáři zvyků jsou také tzv. Klöckler (klepači) v Gegentalu, potopení vánočního stromku v několika korutanských jezerech i hvězdné zpívání v Heiligenblutu, což je zvyk, který je součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

5 – Vychutnejte si magické chvíle v přírodě
Už jste slyšeli o magických chvílích v korutanské přírodě? Je to 12 hodnotných zážitkových programů v přírodě po celých Korutanech v doprovodu vyškolených průvodců. Nejen, že se postarají o bezpečný terén a prozradí vám nespočet zajímavostí o místním kraji a jeho obyvatelích, ale postarají se i o vše okolo – převoz, gastronomii a dodatečné vybavení. Nabídka sahá od vycházek při východu slunce přes pozorování zvěře až po zimní objevování vína. Kromě skupinových programů je samozřejmě možné si rezervovat korutanské průvodce Natur Aktiv Guides také na individuální túry.

6 – Zimní wellness v termálech a u jezer
Zimní wellness v Korutanech má mnoho podob. Jednu z nejhezčích můžete zažít při návštěvě koupelí u jezera Millstätter See, kde máte i v zimě díky velkoplošným okenním tabulím jedinečné jezerní panorama zalité sluncem na dosah ruky. Po rozsáhlé renovaci byly nově otevřeny termální lázně St. Kathrein v Bad Kleinkirchheimu. Nabízí největší vodní plochu a nejdelší zábavnou skluzavku ze všech korutanských termálních lázní, prostorný saunový areál a prostor pro masáže a kosmetiku. Jen tak mimochodem – něco do sebe má i plavání mořských pan v Kärnten Therme a vyhřívané hotelové bazény u Wörthersee, Millstätter See a na Turracher Höhe. Speciálním tipem pro milovníky přírody je termální pramen Maibachl v lázních Warmbad Villach, který tryská vodu jen po dlouho trvajících srážkách a tání sněhu.

7 – Kalendář akcí
13.–14. ledna 2018 se v Bad Kleinkirchheimu konaly závody světového poháru v alpském lyžování. Ve sjezdu a super-G žen své síly změřily nejlepší lyžařky na světě. Byla to ideální příležitost držet palce svým favoritkám a vychutnat si strhující atmosféru. Další události, o kterých bychom se rádi zmínili: Schlag das ASS v Nassfeldu – nejdelší lyžařský závod světa (26. A 27. ledna 2018), Full Metal Mountain v Nassfeldu (2. až 8. dubna 2018), zimní triatlon Weissensee (28. ledna 2018) a Holandský okruh 11 měst na Weissensee (20. ledna až 4. února 2018).

8 – Když se v Korutanech setmí
Zimní dny v Korutanech jsou plné zábavy, dobrodružství a často nových napínavých zkušeností. Když se slunce až do příštího rána schová za horami, nemusí tyto krásné pocity vůbec skončit. Právě naopak. Na jihu Rakouska si na své přijdou i podnikavé noční sovy. Třeba během nočního lyžování (např. v Bad Kleinkirchheimu a Nassfeldu) nebo skialpinismu s čelovkou na trojmezí. Na mnoha místech se navíc pořádají túry se sněžnicemi při úplňku (např. Dobratsch) nebo noční sáňkování (např. na Katschbergu, Turrachu a v Innerkremsu). Zcela nové dojmy čekají při noci hvězd, lezení na ledu při umělém osvětlení v Heiligenblutu nebo úplňkové proceduře v Kärnten Therme ve Villachu. Na běžecké trase Sonnblick v Heiligenblutu se mohou zapřisáhlí běžkaři dosyta vydovádět také v noci.

9 – Chcete vyzkoušet něco nového? Třeba běžky?
Běžkování zlepšuje výdrž, sílu a koordinaci. Navíc napomáhá metabolismu, posiluje imunitní systém a aktivuje spalování tuků. Nemluvě o tom, jaký balzám na duši je pohyb na čerstvém vzduchu. Chcete vyzkoušet něco nového? Běžecké trasy v Korutanech jsou rozprostřené po celé zemi v různých výškových polohách a nabízejí optimální podmínky pro začátečníky i pokročilé, ať už zvolíte Národní park Vysoké Taury, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental nebo Katschberg. Vlastní běžecká centra se nachází ve sportovním areálu Villacher Alpenarena, v místě St. Jakob in Rosental, u Pressegger See v Nassfeldu a u jezera Pirkdorfer See.

10 – Romantika na chatách a ochutnávky korutanské alpské kuchyně
Nedaleko sjezdovek lákají k občerstvení četné chaty. Mnoho z nich své hosty rozmazluje typicky korutanskými pochoutkami. V korutanské alpsko-jadranské kuchyni se spojují čerstvé přísady z jednotlivých regionů, staré kuchařské tradice a nové interpretace a společně tvoří velmi chutný celek. Také víno, mošt a pálenka se v Korutanech často vyrábí po domácku. Jak se sluší na skutečně autentickou kuchyni, jsou to jak nejrůznější oblasti, ale také průběh ročních období, které určují podobu kuchyně. Určitě musíte ochutnat korutanské Käsnudel, ryby od místních producentů, např. korutanské pstruhy nebo siveny, Ritschert, lokální speciality ze zvěřiny, gailtalskou slaninu, Reindling a borovicovou pálenku.

 


www.korutany.com


 

Mohlo by Vás zajímat Více o autorovi